Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 16.02.2015 14:19:35

Moto výlety

Lipno

Kolem Lipenské nádrže

délka: cca 520 km
čas: 11 hod
trasa: Praha - Davle - Slapy - Neveklov - Sedlčany - Milevsko - Týn n. Vlt. - Netolice - Kájov - Větřní - Frymburk - Vítkův Hrádek - Bližší Lhota - Nová Pec - Volary - Prachatice - Vodňany - Týn n. Vlt. - Milevsko - Kamýk n. Vlt - Chotilsko - Davle - Praha
dne: 30.08.2008

 

 Brzy ráno tankuju do stromka co se do něj vejde a projíždím Prahou známým směrem na Slapy. Vltava je u Vraného jako zrcadlo a vypadá až mysticky. Zato já se snažím rychle přejet úsek Měchenice - Štěchovice a u Neveklova se napojit na již notoricky známou silnici č. 105. Té se budu držet několik desítek dalších kilometrů. Sedlčany, Petrovice a je tady Milevsko. Cestou pozoruji přistávací manévr horkovzdušného balónu a čekám, kdy ze zatažené oblohy vykoukne sluníčko. Na konci Milevska zastavuji na krátkou pauzičku na benzínce a to už pěkně svítí. Vypadá to na skvělý den.

Milevsko nechávám za zády a mířím do Týnu nad Vltavou. Cesta je naprosto luxusní, plná zatáček a s minimálním provozem. Prostě žádná dálniční nuda. V Týnu zastavuji na mostě a pořizuji pár fotek. Je nádherné ráno. Jen co jsem z města venku vykouknou na mě chladící věže Temelína a za chvilku celá elektrárna. Před týdnem Dukovany a teď Temelín. Abych večer nesvítil! :-) Kousek za elektrárnou odbočuji na silnici č. 122 a v okolí Dívčic si užívám klikatou silnici mezi několika rybníky. Zatím jsem potkal jen 2 motorkáře v Týnu jinak nikdo. Kde všichni jsou, když je tak pěkně? Projíždím Netolicemi a u Lhenic mě rochu brzdí objížďka. Skvělému pocitu z dnešní vyjížďky to ovšem neškodí a po chvíli svižné jízdy přijíždím do obce Smědeč.

Zde je třeba uhnout na silnici č. 166, která končí v Kájově. Musím říct, že tento úsek mě dostal. Na 20 kilometrech jedna vesnice, aut jsem potkal tak deset a světe div se i dvě motorky! :-) Byla to prostě super jízda krásnou krajinou. Co víc si přát? Snad jen aby v Kájově nekončila. Mám namířeno do Frymburku a potřebuji přejet do Větřní. Zapomenutá silnice jen pro místní motoristy je vystřízlivěním z růžového snu. Na hustými keři lemované cestě potkávám jen čtyři svatební auta! Tak to si teda vybrali romantickou cestu. Za chvilku je tu ale Větřní a najíždím na silnici č. 162 směr Frymburk.

Situace byla taková, že jsem trošku kvaltoval, abych stihnul v 11 hod přívoz přes Lipno. Proto jsme oželel zajížďku na Hlubokou a do Krumlova. Fotky obou zámků by vyšli jistě výborně v tomhle počasí, ale hlavní cíl bylo Lipno. Nechtěl jsem ztratit hodinu čekáním na další přívoz. Mažu tedy na Frymburk a je to stejná pohádka jako na 166. Dalších dvacet kilometrů zábavné jízdy s jedinou větší vesnicí Světlík přesně v půli. Přihasím si to do Frymburku a mířím k přívozu. Vyhoupnu se na kopeček a sjíždím k vodě. Mám odtud výborný výhled na právě odplouvající přívoz. Je toto možné?! Je 10:55. Parkuju vedle čtyř aut, na která se taky nedostalo a jdu se uklidnit párkem v rohlíku. Sdílný majitel občerstvení mi prozrazuje, že přívoz jezdí i několikrát do hodiny, když je koho vozit. No výborně! Jsme rád, že tady nevytvrdnu a na druhou stranu mě mrzí ten Krumlov. No nic, hlavně že se dostanu za pár minut na druhou stranu do Frýdavy. "Trajekt" je tady dřív než jsem čekal, a tak hltám párek, ať mám volné ruce a můžu se nalodit. Cena pro Chárona je 50,- Kč za motocykl s řidičem. Za spolujezdce se bude muset zřejmě ještě dvacka přitlačit.

Hlavní cíl dnešní cesty je Vítkův hrádek v obci Svatý Tomáš. Z tohoto druhého nejvýše položeného hradu u nás (1053 m.n.m.) je úchvatný výhled na celé Lipno (panorama ze 3 fotek níže) a za příznivé viditelnosti až na Alpy. Parkuji pod hradem a zhruba 100 metrů šlapu kamenitou cestou vzhůru. Díky nadmořské výšce je mundůr snesitelný a cítím se v něm dobře. Platím 40,- Kč za vstup na vyhlídku na věži a kochám se pohledy na Lipno a Šumavu. Na cestě z hrádku potkávám skupinu motorkářů, co funí do kopce. Šlapejte, chlapci, šlapejte! Stojí to za to.  

Teď je v plánu přejezd "divočinou" do Nové Pece. Už cesta z Frýdavy k Vítkovu hrádku je spíše z kategorie "enduro", ovšem tankodrom co přijde při odbočení z Pasečné je noční můra! Nedá se ani říct, že by byly v silnici díry. Spíš je sem tam kus cesty mezi dírama! Jedu opatrně, aby nějaký šutr dobrák, nezaklepal mašině na břicho. Sem snad jen s traktorem! :-) O to víc potěší, když v pustině potkávám dva motorkáře jedoucí v protisměru. Zastavuji na dalším přívoze naproti Dolní Vtavici. Je to nejdelší přívoz v ČR. Má jet ovšem až za 35 minut a čekat se mi nechce. Vyrážím směr Bližší Lhota, ovšem záhy mě zastavuje značka "zákaz vjezdu motor. vozidel". Ale jen do té doby než zpoza ní vyjede německý obytný karavan. Řadím jedna a šup do lesa. Cesta je celkem fajn, měřeno podle šumavských "norem". :-) Asi po pěti kilometrech se napojuji na "legální" cestu a po průjezdu Bližší Lhotou dorážím do Nové Pece. Něco bych pojedl, ale na zahrádkách před hospodama je nával, a tak pokračuju na Želnavu. 

Najíždím na silnici č. 39 kousek před Slunečnou a uháním na Volary. Jede se fajnově a začínám potkávat více motorkářů. Užívám si "normální" silnice a ani ve Volarech se mi ještě nechce slejzat. Odbočuji na silnici č. 141 směr Prachatice. Zde konečně zastavuji na benzínce a na dvacet minut si dávám pauzu. 141 mě dovede přes Bavorov a Vodňany do Týna nad Vltavou, kde se okruh uzavře. Na Shellce tankuju a přes Milevsko se dostávám do Petrovic, kde sjíždím na silnici č. 118. V Kamýku nad Vltavou uhýbám na starou známou silnici č. 102 a po ní už bezpečně dorazím přes Štěchovice do Prahy.

 

 
 
   Týn nad Vltavou Tyn nad Vltavou Temelín u Dačic u Dačic Netolice  Boletice přívoz Frymburk  Frymburk Vítkův hrádek Vítkův hrádek Vítkův hrádek Šumava Lipno Slunečná veď mě dál... Kamýk  Kamýk soutok Sázavy a Vltavy u Davle most v Davli  panorama Lipno 1 panorama Lipno 2 panorama Lipno 3 Vítkův hrádek  mapa trasy 1. část mapa trasy 2. část 
Projeli jste si tuto trasu? Ohodnoťte ji v komentářích
 
TOPlist