Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 16.02.2015 14:19:35

Moto výlety

Český ráj

Český ráj

Cestou do Orlických hor jsem si na sobotu naplánoval návštěvu Českého ráje a několika jeho hradů. Vyrazil jsem v 7 hodin ráno směr Mělník a Mladá Boleslav, abych se záhy vyloupl v Mnichovo Hradišti. Ranní mlha byla ta tam a já začal objevovat krásy ráje.

Moje první cesta vede na hrad Valečov u vesnice Boseň. Odstavuji motorku na parkovišti, již z větší části zaplněném, a platím vstřícnému hlídači pouze symbolických 5 korun českých. Poplatek zahrnuje i úschovu helmy v přilehlém kiosku, což vítám s povděkem. K hradu je to cestou jen pár desítek metrů a hned od začátku je co fotit. Jako většina hradů v okolí je i Valečov hradem skalním a to mu dodává na zajímavosti umocněné poutavou historií. Prohlídka hradu je buď volná nebo v určitou hodinu s průvodcem. Procházím si zříceninu sám a pilně plním paměťovou kartu. :-) Za příplatek 15,- je možno navštívit i místní sklepení s výkladem svérázného kastelána, který byl kombinací kovboje a historika v jedné osobě. Celé okolí hradu je pěkně upraveno a v podhradí stojí několik zastřešených stolů a odpočinkových lavic na velké louce. Ideální místo pro odpočinek a případných dvacet. Na spaní teď ale nemám ani pomyšlení a lovím v mapě kudy na Kost.

Než se ale vydám k mohutnému hradu a jednomu ze symbolů Českého ráje, vyjedu si na vrch Mužský a nedalekou vyhlídku. Je to ideální výchozí místo k návštěvě Drábských světniček a okolních skalních hrádků. Vzhledem k pěknému počasí a víkendu je zde ovšem celkem narváno. Udělám proto jen pár fotek a otáčím zpět k Valečovu. Projíždím Boseň a v Kněžmosti odbočuji doleva podle tabule značící hrad Kost. Proplétám se klikatou cestou místní nádhernou krajinou, plnou krásných lesů, bizarních skal a rybníků.

Když dorazím pod hrad všímám si natřískaného parkoviště a dvou polských autobusů neohrabaně se otáčících na úzké silnici. V tom okamžiku je rozhodnuto, že Kost uvidím jen zvenčí. Tyhle hromadné návaly v mraveništi nejsou nic pro mě. Parkuju mašinu na polní cestě a v klídku se po ní courám dál a hledám fajn místo na nějakou fotku. Je kouzelný den a modrá obloha krásně kontrastuje s bílou omítkou hradu. Jen kdyby tu nebyly ty mraky lidí. Ale co bych chtěl, když je tak hezky?

Cesta ke zřícenině Trosky vede přes Sobotku, Mladějov a Újezd pod Troskami. Před Sobotkou se mi po pravé ruce zjevuje zámeček Humprecht, kterému z časových důvodů návštěvu nevěnuji. Pokračuji do Sobotky a zde po silnici č. 281 na Mladějov. Trosky jsou vidět již z dálky a čím jsem jim blíž tím víc se na ně těším. To, že je hrad populárnější než Valečov, naznačuje již parkovné. Místo 5,- pěkných 50,-. Slečna co vstupné vybírá se sama nabízí s úschovou helmy do kufru auta svého strýce, který tu prodává suvenýry. Paráda mít obě ruce volný. Je půl druhé odpol a slunko celkem připaluje. když vylezu k bráně, jsem krapet zahumidován. Vstupné je 40,-, ale bába co ho vybírá je tu zřejmě na VeřejněProspěšnýchPracích, poněvadž tak kyselý ksicht jsem už dlouho neviděl. Evidentně jí všichni ti návštěvníci lezli na nervy. Prohlídku jsem si samozřejmě zkazit nenechal a svižně vyšplhal na vyhlídku na "babě". Protější "Panna" je nepřístupná, ale snad se i sem v blízké budoucnosti podaří vybudovat nějaké schodiště. Výhledy a samotný hrad ve mně zanechaly hluboký dojem a obdiv nad stavebním uměním našich předků. Jak tady mohli před šestisty roky postavit takouvouto stavbu opravdu nechápu. Za necelou hodinku od zaparkování jsem opět u mašiny. Vyzvedávám helmu z kufru a nabírám směr Hrubá Skála.

Cesta k tomuto zámku vede úzkou a celkem rozbitou silničkou z obce Borek. Jen co na mě vykoukne z poza jedné zatáčky přeplněné parkoviště, už vím, že tady se dlouho nezdržím. Opakuje se situace z Kosti. Vyrážím na Valdštejn a sjíždím do Doubravic a dále po silnici č. 35 směrem na Turnov. Odbočuji na Pelešany a dále se řídím tabulemi, které mne dovedou až na parkoviště. Je 14:45, když zabírám místo přímo u strážní budky. Opakuje se situace z Valečova a tento pěkný flek hned u hlídače mne vychází na 5,- Kč. Jelikož chlápek dost pendluje po parkovišti a budku má otevřenou, ani se neptám na uskladnění a beru škopek s sebou. K hradu je to pěšky necelý kilometr příjemnou procházkou lesem a krapet do kopce. Hned před branou mi ulehčí o 35,- a popřejí pěknou prohlídku. Valdštejn je nejstarším hradem Českého ráje. Byl z části romanticky přestavěn a stal se i poutním místem. Procházím expozicí a fotím zajímavé modely několika okolních hradů. Je zajímavé vidět původní podobu dnešních zřícenin. Prohlídku ukončuji rozvalením se na jednu ze židliček na přechodu mezi zachovalou a opuštěnou půlkou hradu. Vyhřívám se na slunci a probírám si dnešní výlet, který se opravdu vydařil po všech stránkách. Při odchodu mne asi na 10 minut zdrží právě přicházející svatebčané, kteří se řadili na mostě do hradu, a tak nebylo úniku. V 16:15 probouzím stádečko koníků ustájených ve dvou válcích a kočíruji je po 35ce směr Jičín, Jaroměř a dál vstříc Orlickým horám. Zaříkávám se, že nebudu fotit a vychutnám si jízdu zářijovým odpolednem až do cíle.

 

 

 Valečov Valečov Valečov Valečov Valečov Valečov Mužský - vyhlídka   Kost Kost Kost Kost Kost Kost  Rumprecht   Trosky Trosky Trosky       Trosky Trosky Trosky Trosky Valdštejn Valdštejn Valdštejn Valdštejn Valdštejn veterán   

Projeli jste si tuto trať? Ohodnoťte  ji v komentářích.
TOPlist